"Naszym celem jest nie tylko rozwijanie umysłów za pomocą nauk i umiejętności, lecz także uszlachetnianie serc i dusz."  

ORKIESTRA DĘTA OSP

w ISKRZYNI

STRONA W PRZEBUDOWIE


Galeria fotografii


 HISTORIA

Orkiestra dęta została utworzona z inicjatywy Wacława Pelczara i Wiesława Wojnara w 2000 r. Próby orkiestry odbywały się wówczas w budynku szkoły w Iskrzyni. Wszyscy muzycy grali na własnych instrumentach a o repertuar zadbał Pan Wojnar, który do dzisiaj pełni funkcję kapelmistrza.

  Pierwszy występ miał miejsce w czasie uroczystej Mszy Rezurekcyjnej w 2000r. Poniższa fotografia przedstawia orkiestrę podczas debiutu.

 

Stoją od lewej: Stanisław Inglot, Krzysztof Wojnar, Roman Cynkar, Wacław Pelczar, Wiesław Wojnr, Ryszard Feruś, Marcin Węgrzynek, Kazimierz Prajsnar.

   Występ orkiestry spodobał się mieszkańcom Iskrzyni i chcąc działać dalej i rozwijać się przystąpiliśmy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Iskrzyni. W tymsamym roku z inicjatywy kapelmistrza, miejscowa jednostka OSP zakupiła dziewięć używanych instrumentów dętych. W 2001 r. orkiestra otrzymała jednolite umundurowanie strażackie (15 sztuk), które sfinansował Urząd Gminy w Korczynie oraz biuro terenowe ZOSP RP w Krośnie. Był to rok wytężonej pracy nad repertuarem uświetniającym uroczystości kościelne, państwowe, a także imprezy rozrywkowe. Ciężka praca zaczyna owocować, orkiestra zapraszana jest na uroczystości do sąsiadujących miejscowości.

 

   25.08.2002. Dożynki gminne                      15.09.2002. - koncert w czasie obchodów 650 - lecia Iskrzyni

   Nasze muzykowanie przyciąga do orkiestry nowych muzyków. Zasiada w niej 18 osób: Joanna Cynkar, Roman Cynkar, Ryszard Feruś, Stanisław Inglot, Łukasz Inglot, Mariusz Lorens, Bogdan Nycz (Haczów), Stanisław Olszewski, Michał Pelczar, Wacław Pelczar, Jakub Prugar, Kazimierz Prajsnar (Kombornia), Sabina Podkul, Jacek Szajna (Krościenko Wyż), Ewelina Wojnar, Krzysztof Wojnar, Justyna Wojnar, Wiesław Wojnar. Można zauważyć, że orkiestra zaczyna składać się z kilku rodzin, każdy członek orkiestry stara się bowiem wciągnąć w nurt muzyki swych najbliższych. Orkiestra tworzy oprawę muzyczną wszystkich uroczystości strażackich na terenie gminy Korczyna oraz oprawę muzyczną uroczystości kościelnych. Dobra współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury owocuje wspólnymi koncertami z chórem CHORUS i wsparciem finansowym naszych poczynań.

   Jeszcze szybciej orkiestra zaczęła się rozwijać, gdy w Szkole w Iskrzyni rozpoczęły się zajęcia nauki gry na instrumentach dętych prowadzone przez Pana Wiesława Wojnara a finansowane z budżetu Gminy.

 

 
Tel./fax: (0-13) 43-155-13
Iskrzynia ul. Szkolna 4
38-422 Krościenko Wyżne


e-mail: iskrzyniasp@poczta.onet.pl
Copyright © ZS Iskrzynia 2008