top of page

Święto Ziemi w naszej szkole

Idea Międzynarodowego Dnia Ziemi została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Nelsona w 1970 roku. Święto to obchodzone jest 22 kwietnia, jednak w tym roku dzień ten przypadł na sobotę. W naszej szkole obchody tego ważnego święta odbyły się we wtorek i środę – 25 i 26 kwietnia Podczas uroczystego wtorkowego apelu, w pierwszej jego części, wystąpili uczniowie klasy I-ej, którzy przygotowali przedstawienie ,,Na ratunek Ziemi”. Oczywiście, miłym i wyczekiwanym akcentem było wystąpienie Przedszkolaków, którzy z wielkim entuzjazmem zaśpiewali piosenkę „Szanuj Ziemię”. Następnie mali i utalentowani aktorzy, wcielając się w swoje role, uświadomili wszystkim widzom jak ważna jest ochrona i działania związane z troską o życie na Ziemi, zarówno ludzi, roślin i zwierząt. W przedstawieniu poruszone zostały zagrożenia naszej planety związane z zanieczyszczeniem powietrza, zjawiskiem smogu oraz dziury ozonowej. Zauważona została kwestia zaniku lasów, drzew na skutek ingerencji człowieka, również rosnące góry odpadów oraz problem zanieczyszczenia wód. Występ przeplatały piosenki o tematyce ekologicznej. Na koniec uczniowie klasy I-ej zaprezentowali układ taneczny, do utworu „The Earth Song” Michaela Jacksona, jako protest przeciwko bezmyślnemu niszczeniu naszej planety. Montaż słowno – muzyczny przygotowali także, w części kolejnej, uczniowie z klas IV- ej i VI-ej. Chłopcy podzielili się praktycznymi radami – jak żyć by naszej planecie było z nami lżej. ,,Oszczędzaj wodę”, ,,Preferuj jazdę rowerem”, ,,Gaś światło wychodząc z pokoju” to tylko niektóre z przybliżonych haseł. Dziewczęta uświetniły uroczystość swoim śpiewem. Podczas tej części pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią zostali obdarowani sadzonką dębu szypułkowego. Sadzenie drzew to ważny akcent pozwalający celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować również i serce. Drzewko zostało w środę posadzone w otoczeniu naszej szkoły , z udziałem uczniów klasy I-ej z wychowawczynią, uczniów stanowiących Samorząd Uczniowski, nauczyciela przedmiotów przyrodniczych i konserwatora szkoły. Symboliczną kapsułę czasu, czyli szklaną buteleczkę, w której znalazły się karteczki z podpisami naszych pierwszoklasistów oraz uczniów ze szkolnego samorządu, zasypaliśmy w momencie zakopywania bryły korzeniowej naszej sadzonki. Może kiedyś w przyszłości ktoś natrafi na ten pojemnik i dowie się kto sadził drzewo i podczas jakiego święta. Kolejnym akcentem związanym ze Świętem Ziemi był zorganizowany w szkole konkurs na ,,Zabawkę z recyklingu”. Uczniowie, wspaniali artyści, stworzyli pomysłowe, bardzo oryginalne, prace. Materiały jakich użyli to odpady, m.in. nakrętki, butelki, buteleczki z tworzyw sztucznych, kartoniki, puszki, kapsle, tekturowe rolki i inne odpady. Galerię prac można zobaczyć na szkolnym korytarzu. Uczniowie zostali uhonorowani dyplomami, wśród uczniów z klas IV-VIII za najciekawsze prace komisja konkursowa ustaliła miejsca: 1 miejsce: Maja Gaj, Victoria Szajnowska Kamila Kolodczejczyk, Julia Haduch, Weronika Występek 2 miejsce: Daria Lorens 3 miejsce: Mikołaj Rysz, Franciszek Pelczar wyróżnienie: Aleksandra Rymarz, Julita Pelczar Tak ważne święto uczciliśmy wzniośle i radośnie. Dzięki takim inicjatywom jak Dzień Ziemi, podnoszona jest świadomość ekologiczna wszystkich pokoleń. Pamiętajmy, że każdy z nas ma swoją ważną do odegrania rolę w ochronie naszej planety, a małe codzienne kroki mogą mieć wielki wpływ na nasze otoczenie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzeń: 1. Galeria - Apel https://drive.google.com/.../1DHjDWmCZgRktXW... 2. Galeria - Sadzenie dębu https://drive.google.com/.../1cybm0... 3. Galeria - konkurs "Zabawka z recyklingu" https://drive.google.com/.../1EvvuGgxCpNSZHrc3Tc2ux


Comments


bottom of page