top of page

"Czyściochowa Akademia"

Dzieci z oddziału przedszkolnego „0”A od końca listopada 2021 r. do połowy marca 2022 r. brały udział w projekcie „Czyściochowa Akademia”. Głównym celem projektu było zapoznanie dzieci z zasadami dbania o higienę całego ciała i kształtowanie dobrych nawyków higienicznych.


1) Poprzez bajki edukacyjne o bohaterach Czyściochowa, dzieci miały możliwość dowiedzieć się, co jest najważniejsze podczas mycia całego ciała i włosów oraz podczas czyszczenia zębów. Poznane bajki:

- Zapraszamy do Czyściochowa

- Przepis na czyste łapki

- Pupil poznaje Papierusa Drugiego

- Rudki sposób na Pociaka

- Zakatarzynka roznosi zarazki

- Łapson i nieproszeni goście

- Pupilka pokonuje bakteriaki

- Mydłomen przybywa na ratunek

- Zimowa ochrona ust z Pomadzią

- Mroźny wyścig

- Wyścig Gładzia

- Rudka odczarowuje mycie głowy

- Królik Higienek kontra Zębiaki

- Odporność na medal

- Poranki w Czyściochowie

- Nowy pomocnik Higienka

- Zdrowe zęby na dobranoc

Tematyka bajek pomogła zrozumieć, jako ważne jest stosowanie zasad higieny w życiu codziennym. Odbyły się również pogadanki na następujące tematy:

- „Jak i kiedy należy myć ręce?”

- „Co to jest wirus?”

- „Kiedy pojawiło się mydło?”

- „Jak często należy się kąpać?”

- „Jak dbać o włosy?

Pomogły one wyjaśnić dzieciom trudniejsze pojęcia związane z higieną i wzbogacić ich słownictwo w tym zakresie.


Więcej zdjęć znajdziecie po kliknięciu w link:2) W „Czyściochowej Akademii” dzieci poznawały dobre nawyki higieniczne poprzez zabawy ruchowe (np. „Czyściochowo”, „Myjemy ręce”, „Wędrujące bakterie”, sensoryczne (np. „Cztery zmysły”), dydaktyczne (np. „W trosce o czyste włosy”), badawcze (np. „Bakterie, których nie widać”) i muzyczno-ruchowe przy „Czyściochowych piosenkach. Zabawy angażowały i zaciekawiły dzieci sprawiając im wiele radości.


Więcej zdjęć znajdziecie po kliknięciu w link:3) Dzieci poznały wiele „Czyściochowych piosenek”, które chętnie śpiewały w różnych częściach dnia, tworząc do nich własne choreografie:

- „Sposób na dzień dobry”

- „Mycie rąk to fajna sprawa”

- „Czupiradło”

- „Łazienkowa gimnastyka”

- „Smaruj się raz, dwa”

- „Śpiewające przygotowania do snu”.Więcej zdjęć znajdziecie po kliknięciu w link:4) W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, co jest najważniejsze podczas mycia całego ciała, włosów i zębów oraz jakie produkty są im do tego niezbędne. Chętnie przystąpiły

do konkursu plastycznego, który polegał na wykonaniu plakatu pod hasłem: „PRZEDMIOTY DO HIGIENY OSOBISTEJ”. Wszystkie prace były zgodne z tematyką konkursu. Wspólnie

z dziećmi zostały wybrane 3 najładniejsze prace. Były to prace: Hani, Amelki i Ali.
5) Kolejnym etapem projektu było poznanie głównych bohaterów takich, jak: Pies Łapson, Królik Higienek, Świnka Zakatarzynka, Kot Pupil i Kotka Pupilka, Jelonek Gładzio, Lisica Rudka. Dzieci wykonały maski dla poszczególnych postaci i wcieliły się w ich role. Miały możliwość wystąpienia w "Czyścochowym teatrzyku” zatytuowanym: „Dzień dobry, Czyściochowo!”. Sprawiło im to wiele radości.


Więcej zdjęć znajdziecie po kliknięciu w link:6) Na podsumowanie wykonanych zadań z realizacji projektu złożyło się również wspólne zredagowanie gazetki o Czyściochowie oraz wręczenie dzieciom pamiątkowym dyplomów jako podziękowanie za udział w projekcie.


Więcej zdjęć znajdziecie po kliknięciu w link:

Comments


bottom of page