Pod takim hasłem w dniach od 20 – 24 lutego obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w
Iskrzyni Tydzień z Językiem Ojczystym i Językiem Obcym. W tym roku szkolnym skupiliśmy się wokół imion i nazwisk – gdyż są one wizytówką każdego człowieka i jego znakiem rozpoznawczym.
Celem szkolnego projektu przygotowanego przez nauczycieli humanistów było m.in. rozbudzanie zainteresowania dzieci pochodzeniem i znaczeniem ich imion i nazwisk; opracowanie rankingu popularnych w szkole imion i nazwisk oraz zapoznanie uczniów z imionami i nazwiskami używanymi w Wielkiej Brytanii i ich polskimi odpowiednikami.
Autorzy projektu przygotowali dla swoich uczniów konkursy tematyczne, różnorodne akcje i przedsięwzięcia.
32 uczniów z klas II-VIII mogło powalczyć na ortograficznym polu o zaszczytne miano szkolnego „Mistrza ortografii”. Najstarsi uczniowie poznali rozterki Jakuba, który nie chciał być Kubusiem, a dla swoich synów wyszukał oryginalne imiona: Bożydar, Chwalibóg, Krzesimir, Tworzymir itd. Poznajcie sami „ortograficzną” historię niezadowolonego Jakuba wykorzystując link: https://dyktanda.pl/dyktanda/ciekawe-imiona
Talenty artystyczne naszych uczniów ujawniły konkursy plastyczne: „Moje imię – projekt napisu artystycznego” dla klas IV-VII i „Moja wizytówka” dla klas I-III.
Podczas zajęć polonistycznych uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się, jaki rodowód mają
współcześnie używane imiona i skąd wzięły się nazwiska:
https://www.youtube.com/watch?v=1q8jt50aan8
https://www.youtube.com/watch?v=yv4qGg9Sz6Y
Poznali również 100 najpopularniejszych polskich nazwisk: https://www.youtube.com/watch?v=GXN9WhiiKa0
Uczniowie z dużym zainteresowaniem analizowali znaczenie i pochodzenie swoich imion i nazwisk, poznawali patronów, znanych imienników i formy obcojęzyczne. Dowiedzieli się również, ile osób obecnie nosi konkretne imię i nazwisko: https://www.ksiegaimion.com https://nazwiska.ijp.pan.pl/#
Na koniec uczniowie rozwiązali test, który pozwolił im odkryć ukryte znaczenie swojego imienia: https://www.youtube.com/watch?v=Hpp2KdZ6MVM
W czasie zajęć z języka angielskiego uczniowie klas IV-VIII poznali najbardziej popularne nazwiska w Wielkiej Brytanii. Dowiedzieli się, skąd pochodzą nazwiska o prefiksach Mac, Mc, O` i co oznaczają. Sporządzili plakaty ze swoimi imionami i ich angielskimi odpowiednikami.
Przed nie lada wyzwaniem stanęli najstarsi uczniowie. Ósmoklasiści podzieleni na dwa
zespoły badaczy postanowili opracować ranking popularnych imion i nazwisk uczniów naszej szkoły. Okazało się, że najpopularniejszymi imionami wśród dziewcząt są: Maja (5) oraz Zuzanna, Alicja, Emilia i Amelia (po 4). A wśród chłopców prym wiodą Jakub i Igor (po 4) oraz Szymon i Hubert (po 3). Natomiast nazwiska: Lorens, Boczar i Prajsnar nosi najwięcej uczniów naszej szkoły.
Szczegółowe wyniki swojej pracy badawczej ósmoklasiści przedstawili na samodzielnie wykonanych plakatach, które przez kilka dni elektryzowały całą społeczność szkolną😊�
Oto szczegółowe wyniki poszczególnych konkursów:
Konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii” (uczniowie kl. II – III)
I m. Wiktoria Liput kl. III
II m. Błażej Rymarowicz i Emilia Boczar kl. III
Konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii” (uczniowie kl. IV – VI)
I m. Maja Gaj kl. IV
II m. Tymoteusz Lorenc kl. V i Maja Boczar kl. VI
Konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii” (uczniowie kl. VII – VIII)
I m. Aleksandra Kwolek kl. VIII
II m. Alicja Gaj kl. VIII
III m. Ewa Raś kl. VIII
Konkurs plastyczny „Moja wizytówka”
Kl. I
I m. Piotr Witkoś
II m. Julita Rysz
III m Tobiasz Lorenc i Hanna Pigoń
Kl. II – III
I m. Aleksander Gazda
II m. Nikola Zych i Milena Wronowska
III m. Maja Szelc
Konkurs plastyczny „Moje imię – projekt napisu artystycznego” Kl. IV – VII
I m. Hubert Rymarowicz
II m. Paulina Dudek
III m. Maja Gaj i Victoria Szajnowska
Wyróżnienia: Mikołaj Tylka kl. IV, Lena Murdzyk kl. III, Gabriela Gaj, Antonina Pierz, Rita
Prajsanr kl. III i Kornelia Ślęzak kl. I
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów za zdrową rywalizację, a sklepikowi szkolnemu i bibliotece szkolnej za ufundowanie nagród rzeczowych dla laureatów poszczególnych konkursów.
Comments