top of page

Nowe Technologie w Edukacji

Zaktualizowano: 17 maj 2022

W piątek, 29 kwietnia br. w Polsce już po raz czwarty, a u sas po raz drugi odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej.

Z myślą o przyszłości i edukacją młodego pokolenia nasza szkoła wzięła udział w projekcie, aby uczniowie mogli jeszcze lepiej przygotować się do podejmowania nowych wyzwań, jakie na nich czekają.


Zajęcia przy użyciu Nowych Technologii zostały zaplanowane dla klas wszystkich etapów edukacyjnych.

Uczniowie z najmłodszych klas uczestniczyli w zajęciach programowania przy użyciu "Magicznego dywanu" zainstalowanego w świetlicy szkolnej. Dzieci klas edukacji wczesnoszkolnej świetnie bawiły się, wspólnie rozwiązując łamigłówki logistyczne zainstalowane na dysku urządzenia. Sami zobaczcie!Zapoznanie się z podstawami robotyki zostały zaproponowane uczniom klasy 4-6. Te zajęcia zostały przeprowadzone przy pomocy zestawów klocków, z których uczniowie zbudowali roboty i przy użyciu komputera zaprogramowali, aby wykonywały zaplanowane czynności.


Uczniowie klasy 7 i 8 zapoznali się z możliwościami, jakie dają urządzenia przedstawiające wirtualną rzeczywistość. Na zajęciach spacerowali po wirtualnych ulicach Paryża i uczestniczyli w wydarzeniu, jakim był start rakiety w przestrzeń kosmiczną. Dla bezpieczeństwa, klasy podzielone zostały na grupy 2-3 osobowe, w których jedna osobowa korzystała ze sprzętu, a w tym samym czasie osoby pilnujące mogły zaobserwować ten sam materiał na telewizorze interaktywnym zainstalowanym w sali. Po zrealizowaniu celu osoby w grupie zamieniały się rolami. W ten sposób każdy z uczniów mógł zaobserwować różnicę w odbiorze przygotowanych materiałów.Wydarzenia te zostały poprzedzone zajęciami o tematyce Bezpieczeństwa w Internecie. Aby zwrócić uwagę uczniów na nieznane im zagrożenia, jakie niesie dostęp do Internetu w szkole zostały zorganizowane zajęcia związane z tym tematem.


Uczniowie klasy 8 otrzymali dostęp do platformy, gdzie mogli uczestniczyć w kursach, w których zostały udostępnione materiały edukacyjne, po których czekał na nich test sprawdzający wiedzę z danego tematu i certyfikat, gdy test wypadł odpowiednio dobrze.


Uczniowie klasy 7, 6 i 5 po wprowadzeniu, w którym zapoznali się z filmami pt. "Bądź z innej bajki" przygotowanymi przez oficjalną stronę Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie tych materiałów napisali własny scenariusz do filmu i nagrali materiał przestrzegający przed złym zachowaniem w sieci.Uczniowie klasy 4 na zajęciach przygotowali własne bajeczki związane z tym tematem.

Do realizacji tego zadania wykorzystali aplikację do tworzenia wirtualnych książeczek. Wyniki ich pracy sami zobaczcie.Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w cyklu zajęć, w ramach których razem z drużyną Sieciaków i Neciem poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Pod kierunkiem nauczycieli prowadzących zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli zajęć komputerowych uczniowie oglądali filmy edukacyjne dotyczące ochrony prywatności w sieci, zachowania w sytuacji zagrożenia, ostrożności w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, poszanowania innych, zabezpieczenia swojego sprzętu oraz umiejętnego korzystania z komputera. Pierwszoklasiści rozwiązywali quizy online, grali w gry interaktywne utrwalające zasady netykiety i bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonali także prace plastyczne – plakaty promujące „Bezpieczeństwo w Internecie”.Nasi uczniowie przygotowali piękne prace plastyczne, które obejrzeć można poniżej:Najmłodsi Wychowankowie, także uczestniczyli w zajęciach tego typu. Pani wytłumaczyła w sposób ciekawy, co to jest Internet i dlaczego zabawa na świeżym powietrzu w ich wieku jest dla nich bardziej odpowiednia.


Na podsumowanie całego projektu został zorganizowany konkurs techniczny dla klas 4-8, gdzie uczniowie z dostępnych im materiałów mieli zbudować "Nowoczesną technologię".

W konkursie tym następujący uczniowie zajęli:


I miejsce - Wiktor Folta i Szymon Kielar

II miejsce - Hubert Koszela

Natalia Omachel i Anna Sadowska

III miejsce - Jakub Boczar


Zdjęcia wykonanych prac oraz z rozdania nagród zamieszczone zostały poniżej. Zapraszam do obejrzenia :)Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za wykonanie tak ciekawych prac, a zwycięzcom mocno gratuluję wygranej :)
Comments


bottom of page