top of page

Pokaz historyczny – „Powstanie styczniowe”

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Iskrzyni gościła w swoich murach sympatyków historii z grupy Rekonstrukto.

Tym razem goście zaprezentowali nam pokaz dotyczący powstania styczniowego – gdyż

w tym roku obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu tego zrywu niepodległościowego. Aktorzy umundurowani i uzbrojeni na wzór „powstańców styczniowych” barwnie opowiadali o dramatycznych wydarzeniach z historii Polski związanych z utratą niepodległości w XVIII w., zaborami i próbami odzyskania wolności podejmowanymi w XIX w.

Szczególne miejsce w tej żywej lekcji historii zajęło powstanie styczniowe (1863/1864) – najdłuższy zryw niepodległościowy, w którym stoczono ponad 1200 bitew i potyczek!!! Prowadzący zwrócił uwagę, że pomimo porażki, jaką ponieśli powstańcy i okrutnych represji ze strony zaborców, nasi przodkowie nie wyrzekli się polskiej kultury i języka. Dzięki temu po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy.

Pokaz i prelekcję znacząco uatrakcyjniło zaangażowanie naszych kolegów przez prowadzącego. Mogli oni bowiem przywdziać mundur kosyniera i zaprezentować swoje umiejętności we władaniu bronią białą (kosą). Inni przymierzali się do oddania salwy z broni skałkowej. Jednak przed największym wyzwaniem stanął uczeń klasy 8, który zakuty

w kajdany, próbował zbiec z Syberii… Niestety bezskutecznie

Spotkanie z żywą historią pozostanie zapewne na długi czas w pamięci uczestników.


Comentários


bottom of page