top of page

Wizyta w „idealnym mieście”

19 września 2021 roku 42 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Iskrzyni zwiedziło Zamość – miasto hetmana i kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.


Czy istnieje idealne miasto? Jak to jest możliwe, że twierdzę Zamość musieli zdobywać Polacy?

Na te i inne pytania odpowiadał nam zamojski przewodnik, który oprowadzał nas po mrocznych i ciasnych korytarzach bastionu nr VII i odkrywał mroczne dzieje tego miejsca. Na zewnątrz czekała nas nie lada atrakcja – replika XVII wiecznej armaty. Nasz kolega z klasy VI, który dzielnie radził sobie z obsługą działa ( czego dowodem była ogłuszająca salwa), zasłużył sobie na miano pomocnika puszkarza. Spacer klimatycznymi uliczkami miasta i wizyta w renesansowej kamienicy pozwoliły nam zrozumieć, dlaczego Zamość został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Po sutym obiedzie udaliśmy się do zwierzynieckiego zoo na bezkrwawe łowy. Z aparatami w rękach polowaliśmy na „grubego zwierza”. Szczęście i pogoda nam sprzyjały, gdyż prawie wszystkie zwierzęta miały ochotę na pozowanie.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Iskrzyni, a zdjęcia będą nam przypominać cudownie spędzony czas w Zamościu.Commentaires


bottom of page